- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Weighing Indicators
Weighing Indicators
Stainless Steel Housing Indicators
Product Brochure
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Contech |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 90-250V |
| Power | 10 Watts |
| Frequency | 50 Hz/60 Hz |
| Response time | 3 sec |
| Operating Temperature | 15 to 45 deg C |
- High protection grade stainless steel housing, Waterproof IP65.
- GLP Compliant suitable for pharmaceutical industries (Optional)
- Real Time Clock (RTC) (Optional)
- Optional S.S. 304 material.
- Large size Backlit LCD display
- RS-232 interface to connect to a computer/printer. (Standard)
Flameproof Indicators
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Display Type | Digital |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Frequency | 50/60Hz |
| Power | 10 Watt |
| Operating Temperature | 15 to 45 deg C |
| Response time | 3 secs |
| Voltage | 90-250V |
Flameproof cum weather proof enclosure with glass window, push button, rotary switch in cast aluminum construction in compliance with requirements in respect of flame proofness and temperature class suitable for use in Zone 1 & Zone 2 and gas groups IIA & IIB atmospheres. Certified by Central Institute of Mining of Fuel Research (formerly known as Central Mining Research Institute, CMRI, Dhanbad).
Features:
- High Speed A/D conversion
- Full Digital calibration through keyboard
- 3 Point Linearity correction
- Optional battery backup
- Bright LED Display
- The loadcell is connected to the circuit through Zenner Barrier.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weekks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Wireless Indicators
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Model Name/Number | Wireless Indicator |
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Contech |
| Type | Wireless |
| Backlight | Bright LED |
| Maximum Distance | Upto 50 mtrs. |
| Interface | RS-232 |
- Fitted with radio frequency receiver for the reception of load signal from a loadcell fitted with radio frequency transmitter.
- Selectable weighing capacity and least count through the keyboard.
- High speed A/D conversion
- Full digital calibration through keyboard enabling easy replacement of Indicator in the system.
- 3 point linearity correction.
- Optional Battery Backup
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Flameproof Digital Temperature Indicator
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Display Type | LCD |
| Brand | Contech |
Contech Platform Scales / Systems are offered with various types of Indicators for different working ambience and application.
- Cast aluminium construction in compliance with requirements in respect of flameproofness and temperature class suitable for use in Zone 1 & Zone 2 and gas groups IIA & IIB atmospheres. Certified by Central Institute of Mining & Fuel Research, Govt. of India.
- High Speed A/D conversion
- Optional battery backup
- Bright LED Display
- Suitable port along with cable glands for the power inlet & loadcell connection.
- Loadcell connection through Zenner Barrier.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Wireless Weighing Indicator
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Display Type | Digital |
Contech Platform Scales / Systems are offered with various types of Indicators for different working ambience and application.
Specifications :
- Fitted with radio frequency receiver for the reception of load signal from a loadcell fitted with radio frequency transmitter. Maximum distance upto 50 mtrs.
- All specifications are same as Universal Indicators.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 Units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Universal Indicators
Product Brochure
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| Brand | Contech |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Response time | 3 secs |
| Operating Temperature | 15 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
- Selectable weighing capacity and least count through the keyboard.
- High speed A/D conversion
- Full digital calibration through keyboard enabling easy replacement of Indicator in the system.
- 3 point linearity correction.
- Optional Battery Backup
- Bright LED Display
- RS-232 Interface (optional)
Stainless Steel Weighing Indicator
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Display Type | Digital |
Contech Platform Scales / Systems are offered with various types of Indicators for different working ambience and application.
Features :
- High protection grade stainless steel housing, Waterproof IP65.
- GLP Compliant suitable for food, pharmaceutical industries (Optional).
- Real Time Clock (RTC) (Optional).
- S.S. 304 material (Optional).
- Large size Backlite LCD display.
- RS-232 interface to connect to a computer
- /printer. (Standard).
Common specifications : Taring Range : Up to full capacityResponse time : 3 secsPower Req : 90-250V, 50/60Hz, 10 WattOperating Temperature : 15 to 45 deg C
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weekks
- Packaging Details: Export Quality packing
Batch Weighing Indicators
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Material | Mild Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Display Type | Digital |
| Brand | Contech |
| Operating Temperature | 10 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Response time | 3 sec |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Taring Range | Up to full capacity |
- High Speed A/D conversion
- Full Digital calibration through keyboard enabling easy replacement of indicator in the system
- 3 Point Linearity correction
- Selectable weighing ranges
- Optional Real time clock
- Set point comparison for batching application
- Maximum 2 NO/NC potential free relay contacts
- Panel mounting or Desktop
- Optional battery backup
- Bright LED Display
- RS-232 Interface (Standard)
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Batch Weighing Indicators
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Display Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
- High Speed A/D conversion
- Full Digital calibration through keyboard enabling easy replacement of indicator in the system
- 3 Point Linearity correction
- Selectable weighing ranges
- Optional Real time clock
- Set point comparison for batching application
- Maximum 2 NO/NC potential free relay contacts
- Panel mounting or Desktop
- Optional battery backup
- Bright LED Display
- RS-232 Interface (Standard)
Additional Information:
- Production Capacity: 50 UNITS
- Delivery Time: 5-6 WEEKS
- Packaging Details: Export Quality Packing
Universal Weight Indicator
Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Jewellery Shop |
Contech Platform Scales / Systems are offered with various types of Indicators for different working ambience and application.
Features :
- Selectable weighing capacity and least count through keyboard.
- High speed A/D conversion
- Full digital calibration through keyboard enabling easy replacement of Indicator in the system.
- 3 point linearity correction.
- Optional Battery Backup
- Bright LED Display
- RS-232 Interface (optional)
Specifications :Taring Range : Up to full capacityResponse time : 3-5 secsPower Req : 90-250V, 50/60Hz, 10 WattOperating Temperature : 10 to 45 deg C
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing