- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Optical Instruments
Optical Instruments
Our product range includes a wide range of digital polarimeter cdp - 001, digital abbe refractometers, digital melting point apparatus and digital polarimeters.
DIGITAL POLARIMETER CDP - 001
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Brand | Contech |
| Model Name/Number | Digital Polarimeter |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 600mmx320mmx240mm |
| Display | Large backlite LCD |
| Weight | 30kg |
| Light Source | Infrared Led |
Polarimeter is an instrument used for determining optical rotation of substances. It is also used for measuring specific rotation, concentration & international sugar scale of optically active substances. Polarimeter is ideal for pharmaceutical, food and beverages, sugar, cosmetics, oil refinery, chemical industries & also scientific research studies.
Contech Digital Polarimeter is a fully automatic instrument and eliminates the need for manual adjustments thus offering a high degree of measurement precision.
Features :
o Measures optical rotation, specific rotation, concentration and sugar content.o Based on Optical Null principle.o Multiple readings and calculation of average value and standard deviation.o Measurement of dark samples upto 1% transmittance due to adjustment of high voltage supply to the detector in accordance with the darkness of sample.o RS-232 interface.o Large backlite LCD display.o Various types of sample tubes,Sample tube length : 100 mm or 200 mmo Software for computer interface (Optional)
Specifications :
Light source : Infrared LED Wave length : 589.44nmModulator : Faraday magneto optical modular. Measuring Range Optical Rotation : -45o ~ +45oInternational Sugar Scale : -120o ~ +120o ZAccuracy Optical Rotation : +/-(0.001o+ measuring value x 0.05%)International Sugar Scale : +/-(0.03o Z+ measuring value x 0.05%Z) Minimum transmittance of sample : 1%Power Supply : 230V, +/-10% AC, 50/60 HzDimensions : 600mmx320mmx240mmWeight : 30kg
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Abbe Refractometers
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Model Name/Number | Abbe Refracto Meter |
| Brand | Contech |
| Usage/Application | Industrial |
| Measurement BRIX | 0 to 95% |
| Accuracy | Refractive Index nD +/-0.0002 |
| Dimension | 330 x 180 x 380mm |
| Measuring Range | Refractive Index nD 1.3000 to 1.7000 |
| Power Supply | 220 V +/-10%, 50Hz |
| Weight | 10 kg |
| Range of temperature for correction of Brix value | 15 to 45oC |
| Range of temperature display | 0 to 50oC |
| Brix-TC | 0 to 95% |
Features:
- Measurement of refractive index of transparent, translucent liquids and solid substances.
- Measurement of percentage of solids in sugar solution (brix).
- Automatic temperature correction of brix.
- RS-232 Interface.
- Backlite LCD.
- Prism made of hard glass.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIGITAL ABBE REFRACTOMETERS
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Model Name/Number | DIGITAL ABBE REFRACTOMETERS |
| Brand | Contech |
| Usage/Application | for business, industrial |
| Measurement BRIX | 0 to 95% |
| Accuracy | Refractive Index nD : +/-0.0002, Brix: +/-0.1% |
| Temperature Range | 0 to 50o |
| Country of Origin | Made in India |
CAR-02
Features :
o Measurement of refractive index of transparent, ranslucent liquids and solid substances.o Measurement of percentage of solids in sugar solution (brix).o Automatic temperature correction of brix.o RS-232 Interface.o Backlite LCD.o Prism made of hard glass.o Software for computer interface (Optional)
Specifications :
Measuring Range : Refractive Index nD : 1.3000 to 1.7000 Brix : 0 to 95% Brix-TC : 0 to 95%Accuracy : Refractive Index nD : +/-0.0002 Brix : +/-0.1%Range of temperature display : 0 to 50oRange of temperature for correction of Brix value : 15 to 45oPower Supply : 220 V +/-10%, 50HzDimension : 330x180x380mmWeight : 10 kg
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Melting Point Apparatus
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Contech |
| Material | Aluminium Alloy |
| Shape | Rectangular |
| Melting point | Ambient to 300oC |
| Weight | 12.5 kg |
| Resolution | 0.1oC |
| Rate of heating(oC/min) | 0.2, 0.5, 1, 1.5, 2 3, 4, 5 |
| Accuracy | +0.5oC upto200oC, +0.8oC from 200oC to 300oC |
| Heating time | 3 mins(50 to 300oC) |
| Cooling time | 5 mins( 300 to 50oC) |
| Capillary sample tube size | OD 1.4mm, ID 1mm |
| Power Supply | 220 V +/-10%, 50Hz, 100 Watt |
| Dimensions | 400 x 280 x 210 mm |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digital Polarimeters
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Light Source | Infrared Led |
| Dimensions | 600mmx320mmx240mm |
| Weight | 30kg |
| Wave Length | 589.44nm |
| Modulator | Faraday magneto optical modular |
| Optical Rotation | -450 - +450 degree |
| International Sugar Scale | -1200 -+1200 degree |
| Accuracy Optical Rotation | +/-( 0.010+ measuring value x 0.05%) |
| International Sugar Scale | +/-(0.030 Z+ measuring value x 0.05%Z) |
| Minimum transmittance of sample | 1 % |
| Power Supply | 1% 230V, +10% AC, 50/60 Hz |
Features:
- Based on optical null principle.
- Large Backlit LCD screen.
- Calculation of average & RMS value.
- RS-232 Interface.
- Measurement of the dark sample up to 1% transmittance.
- Various types of sample tubes, sample tube length 100 mm and 200mm.
- Measures optical rotation, specific rotation, concentration and sugar content.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIGITAL MELTING POINT APPARATUS
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
CDMP-300-01
Features :
o Photo Electric detection.o Large Backlite LCD display.o RS 232 Interface.o Measurement of 3 samples simultaneously.(Optional)o Display of initial and final melting points.o Calculation of average value of initial and final melting points.o Platinum resistor sensor for the precise temperature measurement. o Capillary sample tube as stipulated by pharmacopoeia.o Software for computer interface (Optional).
Specifications :
Measuring Range of Melting point : 50oC to 300oCResolution : 0.1oCRate of heating(oC/min) : 0.2,0.5, 1, 1.5, 2 3, 4, 5Accuracy : +0.5oC upto 200oC, +0.8oC from 200oC to 300oCHeating time (50 to 300oC) : 3 minsCooling time( 300 to 50oC) : 5 minsCapillary sample tube size : OD 1.4mm, ID 1mmPower Supply : 220 V +/-10%, 50Hz, 100 WattDimensions : 400 x 280 x 210 mmWeight : 12.5 kg
Additional Information:
- Production Capacity: 50 UNITS
- Delivery Time: 5-6 WEEKS
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback