- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Gem And Jewellery Scales
Gem And Jewellery Scales
Pioneers in the industry, we offer gold scales ., gold scales 0.01g to 3000g, silver scales, jewelry carat scale, gold scale with flameproof indicator and carat scales . from India.
Gold Scales .
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | 100 mg |
| Power Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | CTB-1001 |
| Calibration | Fully Automatic |
| Brand | Contech |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Response Time | 3 secs |
| Taring Range | Up to full capacity |
| Capacity | 1000g |
| Readability | 0.01 mg |
| Pan Size | 125 mm |
- Incorporates high-quality loadcells
- Multiple weighing units, Gram, carat.
- Piece counting facility, up to 25 different types
- Storage of weights in memory and printing, up 100 weights.
- Power saving mode
- Bi-directional RS232 interface to interface with computers and printers
- Selectable baud rate.
- Set point facility up to 2 limits.
- Auto power off
- Optional Peak hold facility
- Date and time facility
- Multiple print options with Sr.no, date, time and weight in horizontal/vertical mode.
- Automatic zero tracking.
- User selectable Tare/Zero mode option with Net/gross facility for minimum use.
- Density determination option.
- GSM Computation
- % weighing & calibration.
- Weight slip printing option.
- Overload & Shock load Protection
- Bright LED display
- High Bright Green LED display (Optional)
- Battery backup (Optional). Rechargeable sealed maintenance free battery.
- Additional display (Optional)
- Breeze Shield (Optional)
Details :
| Models | CTL-300 | CTL-600 | CTB-1001 | CTL-1201 | CTL-3001 |
| Capacity | 300g | 600g | 1000g | 1200g | 3000g |
| Readability | 0.01g | 0.01g | 0.1g | 0.1g | 0.1g |
| Pan Size (mm ø) | 115 | 115 | 125 | 125 | 150 |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gold Scales 0.01g To 3000g
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Accuracy | 1 mg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Jewellery shop |
| Packaging Type | Export Quality |
| Country of Origin | Made in India |
High Resolution Scales (Laodcell Based)
0.01g to 3Kg
Features :
- Incorporate high quality loadcells.
- Compact, Light weight and portable.
- Inbuilt battery charger.
- Auto power off function.
- Multiple weighing units, gram & carat.
- Piece counting facility.
- RS-232 bi directional interface.
- Power saving mode.
- Overload and shockload protection.
- Weight slip printing (Optional).
- Bright Red LED Display.
- High bright green LED Display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional Display (Optional).
- Breeze shield (Optional).
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Silver Scales
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 6kg |
| Calibration | Fully Automatic |
| Type Of Weighing Scale | Table Top Scale |
| Brand | Contech |
| Model Name/Number | CTM-6001 |
| Pan Size | 190x250 mm |
| Readability | 0.1g |
| Linearity | 0.2 g |
| Operating Temperature | 15 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Taring Range | Up to full capacity |
| Response Time | 3 secs |
- Incorporates high-quality load cells
- Multiple weighing units, Gram, karat.
- Piece counting facility, up to 25 different types
- Storage of weights in memory and printing, up to 100 weights.
- Power saving mode
- Bi-directional RS232 interface to interface with computers and printers
- Selectable baud rate.
- Set point facility up to 3 limits.
- Auto power off
- Peak hold facility
- Date and time facility
- Multiple print options with Sr.no, date, time and weight in horizontal/vertical mode.
- Automatic zero tracking.
- User selectable Tare/Zero mode option with Net/gross facility for minimum use.
- Overload & Shock load Protection
- Bright LED display
- High Bright Green LED display (optional)
- Battery backup (optional). Rechargeable sealed maintenance free battery
- Additional display (optional)
Details :
| Models | CTM-6001 | CTM-10001 | CTM-15002 | CTM-15005 | CTT-10K1 |
| Capacity | 6kg | 10kg | 15kg | 15kg | 10kg |
| Readability | 0.1g | 0.1g | 0.2g | 0.5g | 1g |
| Repeatability (+/-) | 0.1 g | 0.1 g | 0.2 g | 0.5g | 1g |
| Linearity (+/-) | 0.2 g | 0.2 g | 0.4 g | 1.0 g | 2g |
| Pan Size (mm) | 190x250 | 190x250 | 190x250 | 190x250 | 190x250 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Jewelry Carat Scale
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Accuracy | 1 mg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Jewellery |
| Country of Origin | Made in India |
High Resolution loadcell based 1mg accuracy Balance
0.001g to 50g
Features :
- Incorporate high quality loadcells.
- Compact, Light weight and portable.
- Inbuilt battery charger.
- Auto power off function.
- Multiple weighing units, gram & carat.
- RS-232 bi directional interface.
- Power saving mode.
- Overload and shockload protection.
- Bright Red LED Display/LCD Display with white backlite.
- High bright green LED Display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional Display (Optional).
- Breeze shield.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
GOLD SCALE with FLAMEPROOF INDICATOR
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Model No. | CTL-3001 |
| Accuracy | 0.1g |
| Model Name/Number | Gold Scale |
| Country of Origin | Made in India |
0.1g to 35Kg
Features :
- Incorporate high quality loadcells.
- Compact, Light weight and portable.
- Inbuilt battery charger.
- Auto power off function.
- Multiple weighing units, gram & carat.
- Piece counting facility.
- RS-232 bi directional interface.
- Power saving mode.
- Overload and shockload protection.
- Weight slip printing (Optional).
- Bright Red LED Display.
- High bright green LED Display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional Display (Optional).
- Breeze shield (Optional).
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carat Scales .
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | CTL-20 |
| Weighing Capacity | 20g |
| Usage/Application | Industrial |
| Balance Type | Analytical |
| Linearity | 0.001g |
| Brand | Contech |
| Readability | 0.001g |
| Pan Size | 50 mm |
| Operating Temperature | 15 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Taring Range | Up to full capacity |
| Response Time | 3 secs |
- Incorporates high-quality high precision load cell.
- Multiple functions (gram, karat, parts counting),
- Overload and shock load protection.
- Bright Red LED display.
- Backlit LCD display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional display (Optional).
- Detachable breeze shield openable from the top.
Details :
| Models | CTL-20 | CTL-50 |
| Capacity | 20g | 50g |
| Readability | 0.001g | 0.001g |
| Repeatability (+/-) | 0.001g | 0.001g |
| Linearity (+/-) | 0.001g | 0.002g |
| Pan Size (mm ø) | 50 | 50 |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Silver Weighing Scale
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Accuracy | 0.1% |
| Usage/Application | For Jewellery Shop |
| Calibration | Internal |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Brand | Contech |
| Model Name/Number | Silver Scale |
| Country of Origin | Made in India |
0.1g to 15Kg
Features :
- Incorporate high quality loadcells.
- Inbuilt battery charger.
- Auto power off function.
- Multiple weighing units, gram & carat.
- Piece counting facility.
- RS-232 bi directional interface.
- Power saving mode.
- Overload and shockload protection.
- Weight slip printing (Optional).
- Bright Red LED Display.
- High bright green LED Display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional Display (Optional).
Taring Range : Upto full capacity.Response Time : 3-5 seconds.Power Supply : 90-250V, 50/60HzPower Consumption : 10 WattOperating Temperature: 10-45oC
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Contech Silver Scale
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Jewellery Shop |
| Brand | Contech |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Model Name/Number | Silver Scale |
| Country of Origin | Made in India |
High Resolution Table Top Scales - Pan Size :190mm x 250mm
0.1g to 15Kg
Features :
- Incorporate high quality loadcells.
- Inbuilt battery charger.
- Auto power off function.
- Multiple weighing units, gram & carat.
- Piece counting facility.
- RS-232 bi directional interface.
- Power saving mode.
- Overload and shockload protection.
- Weight slip printing (Optional).
- Bright Red LED Display.
- High bright green LED Display (Optional).
- Battery Backup (Optional).
- Additional Display (Optional).
Taring Range : Upto full capacity.Response Time : 3-5 seconds.Power Supply : 90-250V, 50/60HzPower Consumption : 10 WattOperating Temperature : 10-45oC
Additional Information:
- Production Capacity: 50 uints
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
EMFC Gold Balances With Table / Wall Mounted Extra Display
Get Latest Price
Product Brochure
EMFC Gold Balances With Table / Wall Mounted Extra Display
0.01g to 1200g
Magnet (EMFC) based Balances for Reliability, High Precision and Durability
Features of EMFC Balances
Common Features & Specifications of EMFC Balances and Loadcell Scales
Features :
0.01g to 1200g
Magnet (EMFC) based Balances for Reliability, High Precision and Durability
Features of EMFC Balances
- Advanced EMFC technology for reliability, high
- Bright and attractive vacuum fluorescent display/
- Unique ADC circuit with software temperature
- RS-232 interface for computer/printer connection.
Common Features & Specifications of EMFC Balances and Loadcell Scales
Features :
- Multiple weighing units.
- Piece counting.
- Accumulation of sample weights.
- Auto Zero tracking.
- Port for external display.
- Taring Range : Upto full capacity.
- Response Time : 3-5 seconds.
- Power Supply : 90-250V, 50/60Hz
- Power Consumption : 10 Watt
- Operating Temperature : 10-45oC
Yes! I am InterestedRequest A Callback