- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Scales For Special Applications
Scales For Special Applications
Providing you the best range of static check weighing systems, milk bowl weighing system, milk bowl weighing system 100g to 500 kg, customized weighing systems, ramp & rollers for platform scales and customized weighing system with effective & timely delivery.
STATIC CHECK WEIGHING SYSTEMS
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Brand | Contech |
| Display Type | Digital |
| I Deal In | New Only |
- Programmable 1 or 2 limits setting.
- Status indication - weight under, weight Ok, weight over.
- Illuminated status on lower display for clear and distant viewing.
- Red, Yellow & Green for different status indicator.
- Different colours can be programmed for any status.
- Programmable blinking or permanent status indicator.
- Audio indication.
- Can be offered with any type of scale
Additional Information:
- Production Capacity: 50 unitts
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Milk Bowl Weighing System
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Weighing Capacity | 500 Litre |
| Brand | Contech |
| Usage/Application | Industrial |
| Model No. | 300K100, 500K100 |
| Model Name/Number | 300K100 |
| Calibration | Fully Automatic |
| Accuracy | 100 g |
| Display Type | Digital |
| Calibration Type | Manual |
| Capacity | 300 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Temperature | 10 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50 Hz/60 Hz |
| Response time | 3 secs |
| Taring Range | Up to full capacity |
- Platform Scales for small milk collection centers and Bowl type scales for big Dairy Farms
- Programmable conversion factor for kilograms to liter
- RS232 output for computer interface
- Rugged construction to withstand rough usage in dairy farms
- Optional stainless steel bowl in S.S.304.
|
Model |
300K100 |
500K100 |
|
Capacity |
300 kg |
500 kg |
|
Accuracy |
100 g |
100 g |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Milk Bowl Weighing System 100g To 500 Kg
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Weighing Capacity | 500 Litre |
| Brand | Contech |
| Display Type | Digital |
| Accuracy | 100g |
| Country of Origin | Made in India |
- Platform Scales for small milk collection centers and Bowl type scales for big Dairy Farms.
- Programmable conversion factor for kilograms to litre.
- RS-232 for computer interface.
- Rugged construction to withstand rough usage in dairy farms.
- Optional stainless steel construction.
- Optional stainless steel bowl in S.S.304.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Customized Weighing Systems
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Capacity | 1-2 Ton |
| Usage/Application | For Business Use |
| Brand | Contech |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Steel |
| Display Type | Digital |
| Type | Automatic |
| Working | Software Based |
| Color | Green, Blue etc |
- Design and development of customized weighing requirement.
- Automation of weighing and material handling.
- Incorporation of customized software for better tracking and productivity.
- Wireless remote weighing, in case of a requirement.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RAMP & ROLLERS FOR PLATFORM SCALES
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Contech |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Country of Origin | Made in India |
For ease of loading and unloading of carboy and drums filled with chemicals the platform scales are provided with ramps, rollers on the ramps on one side or both the sides and rollers on platform of the scale. Rollers available in M.S. Material with Zinc passivasion or S.S. 202 or S.S. 304 depending on the need.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Customized Weighing System
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | For Industrial Use |
| Display Type | Digital |
Design and development of customized weighing requirement. Automation of weighing and material handling. Incorporation of customized software for better tracking and productivity. Wireless remote weighing, incase of a requirement.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ramp & Rollers Platform Scales
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Contech |
| Series | Platform Scale |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 10-60 Ton |
| Passivisation Material | Zinc, Stainless Steel 202/304 |
| Type | Ramp And Roller |
| Ramp Availabilty | One Or Both Side of Platform |
For ease of loading and unloading of carboy and drums filled with chemicals the Ramp & Rollers Platform Scales
Yes! I am InterestedRequest A Callback