- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Health Scales
Health Scales
Providing you the best range of baby weighing scales with effective & timely delivery.
Baby Weighing Scales
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Contech |
| Model Name/Number | CT-20K5 |
| Calibration | Fully Automatic |
| Taring Range | Up to full capacity |
| Operating Temperature | 10 to 45 deg C |
| Power | 90-250V, 50/60Hz, 10 Watt |
| Response Time | 3 secs |
| Capacity | 20Kg |
| Readability | 5g |
| Pan Size | 490 x 280mm |
- Overload and shock load protection.
- Bright LED display.
- Large Pan Size.
- Pan Electrically Insulated from the scale for safety.
- Optional battery backup.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback