- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Sample Preparation Equipments
Sample Preparation Equipments
Manufacturer of a wide range of products which include cms-01 magnetic stirrer, 280degree c magnetic stirrer with heating, magnetic stirrer cms-01, magnetic stirrer with heating cms-01h and magnetic stirrer cms 02.
CMS-01 Magnetic Stirrer
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | CMS-01 |
| Model Name | Magnetic Stirrer |
| Model Number | CMS-01 |
| Brand | Contech |
| Hotplate Surface | without hotplate |
| Weight | 2Kg approx. |
| Power | 20 Watt |
| Stirring Speed range | 100-1500rpm with load |
| Maximum Stirring Quantity | 3000ml water |
| Voltage | 100-250 V AC |
| Frequency | 50/60Hz |
| Dimension (mm) | 165 (W) X 230 (L) X 110 (H) |
| Stirrer plate diameter | 135mm |
| Stirrer Plate Top | Stainless steel |
| Speed Setting Increment | 10rpm |
| Speed resolution | 1rpm |
Features :
- Microprocessor speed controller guarantees speed accuracy.
- Speed setting possible only while the stirring is off.
- LCD with backlite displays for set and actual speed.
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
280degree C Magnetic Stirrer With Heating
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name | Magnetic Stirrer |
| Model Number | CMS-01H |
| Brand | Contech |
| Frequency | 50 Hz |
| Hotplate Surface | with hotplate |
| Weight | 2Kg approx. |
| Maximum temperature | 280oC (Actual liquid temperature is lesser than the work plate temperature) |
| Power supply | 220-240 V AC, 50/60 Hz, 520 Watt |
| Temp. Setting Increment | 1oC |
| Temperature control accuracy of work plate | /-5oC |
| Maximum Stirring Quantity | 3000ml water |
| Maximum Stirring Speed | 1500rpm |
| Heater Power | 500W |
| Dimension (mm) | 165 (W) X 230 (L) X 110 (H) |
| Base Diameter | 135 mm |
| Stirrer Plate Top | Stainless Steel |
| Speed Setting Increment | 10rpm |
| Speed Resolution | 1rpm |
| Temperature resolution | 1oC |
Features :
- Backlite LCD with display of measuring parameters
- Display shows set & actual temperature & speed
- Provision for oC & oF temperature unit
- Inbuilt temperature sensor for the temperature setting & display
- Optional external temperature sensor for setting & measurement of liquid temperature with external control indication on display
- Inbuilt temperature safety cut off
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Magnetic Stirrer CMS-01
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Model Name | Magnetic Stirrer |
| Model Number | CMS-01 |
| Brand | Contech |
| Max. Stirring Capacity | 3 litre water |
| Weight [kg] | 2kg |
| Hotplate Surface | without hotplate |
CMS-01
Features :
- Maximum Stirring Quantity : 3 litre water
- Microprocessor speed controller guarantees speed accuracy.
- Speed setting possible only while the stirring is off.
- LCD with backlite displays for set and actual speed.
- Stirring Speed range : 100~1500rpm with load
- Speed resolution : 1rpm
- Speed Setting Increment : 10rpm
- Stirrer Plate Top : Stainless steel
- Stirrer plate diameter : 135mm
Specifications :
- Dimension (mm) : 165 (W) X 230 (L) X 110 (H),
- Weight : 2Kg approx.
- Power supply : 100~250 V AC, 50/60 Hz, 20 Watt
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Magnetic Stirrer with Heating CMS-01H
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Model Name | Magnetic Stirrer |
| Model Number | CMS-01H |
| Brand | Contech |
| Max. Stirring Capacity | 3litre |
| Weight [kg] | 2kg |
| Hotplate Surface | with hotplate |
CMS-01H
Features :
- Maximum temperature : 280oC (Actual liquid temperature is lesser than the work plate temperature)
- Maximum Stirring Quantity : 3 litre water
- Backlite LCD with display of measuring parameters
- Display shows set & actual temperature & speed
- Provision for oC & oF temperature unit
- Inbuilt temperature sensor for the temperature setting & display
- Optional external temperature sensor for setting & measurement of liquid temperature with external control indication on display
- Inbuilt temperature safety cut off
- Temperature resolution : 1oC
- Temp. Setting Increment : 1oC
- Temperature control accuracy of work plate : +5oC
- Temperature control accuracy with external temperature probe : +0.5oC
- Maximum Stirring Speed : 1500rpm
- Speed Resolution : 1rpm
- Speed Setting Increment : 10rpm
- Stirrer Plate Top : Stainless steel
- Base Diameter : 135 mm
Specifications :
- Dimension (mm) : 165 (W) X 230 (L) X 110 (H),
- Weight : 2Kg approx.
- Heater Power : 500W
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Magnetic Stirrer Cms 02
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Model Name | Magnetic Stirrer |
| Model Number | CMS-02 |
| Brand | Contech |
| Max. Stirring Capacity | 10 litre |
| Weight [kg] | 4.5kg |
| Hotplate Surface | without hotplate |
CMS-02
Features :
- Maximum Stirring Quantity : 10 litre water
- Microprocessor speed controller guarantees speed accuracy.
- Speed setting possible only while the stirring is off.
- LCD with backlite displays for set and actual speed.
- Stirring Speed range : 100~1500rpm with load
- Speed resolution : 1rpm
- Speed Setting Increment : 10rpm
- Stirrer Plate Top : Stainless steel
- Stirrer plate diameter : 135mm
- Dimension (mm) : 205 (W) X 335 (L) X 130 (H),
- Weight : 4.5Kg approx.
- Power supply : 100~250 V AC, 50/60 Hz, 20 Watt
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packingg
Yes! I am InterestedRequest A Callback