- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Supermarket Scales
Supermarket Scales
Our product range includes a wide range of price computing scales, weighing scale balances and supermarket retail scale.
Price Computing Scales
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Weighing Capacity | 30 Kg |
| Brand | Essae |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100 Gm |
| Calibration | Fully Automatic |
| Type Of Weighing Scale | Table Top Scale |
| Model Name/Number | CTC-30K1 |
| Pan Size | 80 mm |
| Readability | 1g |
| Operating Temperature | 10 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Response Time | 3 secs |
| Taring Range | Up to full capacity |
- Can store price of items with their names(up to 60 nos)
- Bill printing facility.
- Facility to price addition for pre-packed items.
- Facility to enter shop name and address.
- Per kg or per 100g rate selection.
- Facility to accumulate transaction data.
- Computes total sales of all items along with their weights.
- Date and Time entry facility.
- Tactile keyboard making it dust & moisture resistant for long lasting and reliable operation.
- Different displays for weight, unit price, and total price.
- The display on both sides.
- Mini Printer (Optional)
| Models | CTC-30K1 | CTC-30K2 | CTP-35K5 |
| Capacity | 30kg | 30kg | 35kg |
| Readability | 1g | 2g | 5g |
| Repeatability (+/-) | 1g | 2g | 5g |
| Linearity (+/-) | 2g | 2g | 5g |
| Pan Size(mm) | 225x300 | 225x300 | 225x300 |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Weighing Scale Balances
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type Of Weighing Scale | Digital |
| Weighing Capacity | 50-100kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Brand | Contech |
| Calibration | Fully Automatic |
| Balance Type | Digital |
| Pan Size | 225 mm x 300 mm |
Features:
- Long functional life
- Low maintenance
- Precise measurement
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Supermarket Retail Scale
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Load Capacity | 30 kg |
| Operating Temperature | 10 to 45 deg C |
| Power | 10 Watt |
| Voltage | 90-250V |
| Frequency | 50/60Hz |
| Response time | 3 secs |
| Taring Range | Up to full capacity |
| Model No | CT-30K1 |
| Readability | 1 g |
| Repeatability (+/-) | 1 g |
| Linearity (+/-) | 2 g |
| Pan Size | 225x300 mm |
- Bright LED display.
- Clear and bright extra display for customer viewing at a distance.
- 100% tare facility.
- Net and Gross weight indication.
- Accumulation of weights in memory.
- RS-232 interface to connect to a computer/printer.
- Audio visual overload indication.
- Optional battery backup.
Details :
| Models | CT-30K1 | CT-30K2 | CT-35K2 |
| Capacity | 30kg | 30kg | 35kg |
| Readability | 1g | 2g | 2g |
| Repeatability (+/-) | 1g | 2g | 2g |
| Linearity (+/-) | 2g | 2g | 2g |
| Pan Size(mm) | 225x300 | 225x300 | 225x300 |
Additional Information:
- Production Capacity: 50 units
- Delivery Time: 5-6 weeks
- Packaging Details: Export Quality Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback